Co ciekawego jest pod Katowicami?
Katowice są stolicą atrakcyjnego turystycznie województwa śląskiego. Mylnie nazywane są też stolicą Górnego Śląska (tą jest Opole), jednak są ważnym górnośląskim miastem, a sam region ma niezwykle dużo do zaoferowania. Do niedawna mocno przemysłowe okolice Katowic, odkrywają przed turystami coraz więcej uroku, nie tylko postindutrialnego.
Katowic jako miasto młode i wyrosłe na przemyśle, z nim właśnie się kojarzy. Chociaż zarówno w Katowicach, jak i regionie, przemysłu wydobywczego i przetwórczego jest już znacznie mniej, to pozostałości po nim, w postaci zabytkowych budynków i instalacji przemysłowych, a także nieraz ciekawych zaprojektowanych osiedli robotniczych jest w regionie wiele. Najważniejsze zabytki te scala Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, a są to m.in. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, Skansen górniczy „Królowa Luiza” i Skansen podziemny „Guido” w Zabrzu, Dom Tkacza i Muzeum Techniki i Włókiennictwa w Bielsku-Białej, Tyskie Browarium w Tychach.
Tu ludzie mają siłę, kulturę, etos pracy, język i poczucie humoru. To miejsce, w którym coś prawdziwego odczuwa się po wyciągnięciu ręki na powitanie. Tu
nie ma fałszu
– Marek Kondrat, polski aktor.
Poza turystyką industrialną do najważniejszych punktów, które warto w okolicy Katowic odwiedzić, należy Państwowe Muzeum Zamkowe w Pszczynie z rezerwatem żubrów, Zamek Piastowski w Gliwicach, Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach, Muzeum Okręgowe w Bielsku-Białej, radiostację gliwicką (najwyższa drewniana konstrukcja w Europie, a zarazem miejsce prowokacji niemieckiej w przeddzień II wojny światowej) lub wojewódzki Szlak Architektury Drewnianej. Atrakcją turystyczną dla miłośników militariów są natomiast polskie schrony bojowe Obszaru Warownego Śląsk z lat 1933–1939, których linia prowadzi przez miasta Metropolii GZM wzdłuż dawnej granicy niemiecko-polskiej.
Zamki, pałace i klasztory
Granica Śląska z Polską, przy której leżą Katowice, słynie z rozłożonych wzdłuż niej średniowiecznych warowni obronnych, których powstanie przypisuje się polskiemu królowi Kazimierzowi Wielkiemu. Zamki te tworzą niezwykle malowniczy Szlak Orlich Gniazd, chętnie wykorzystywany jako plener filmowy, a rozłożone są one na równie atrakcyjnej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, idealnym miejscu dla wędrówek, wspinaczki skałkowej oraz speleologii.
Średniowieczne zamki napotkamy już w najbliższym sąsiedztwie Katowic, w tym najbardziej znany Zamek Królewski w Będzinie, ale również zamek w Sosnowcu, Gliwicach, Kamieńcu, Sośnicowicach, Chudowie, Lublińcu, w Rudzie Śląskiej (w ruinie, udostępnione podziemia), podziemne pozostałości zamkowe w Mysłowicach, fosa pięknego niegdyś zamku w Świerklańcu (pozostałości po wysadzeniu).
Nieco dalej trafimy na zamki w Lublińcu, Raciborzu, Rybniku, Kończycach, Cieszynie, Grodźcu, Bielsku-Białej i Pszczynie. Ten ostatni, przebudowany w formie barokowego pałacu francuskiego, szczęśliwie ocalał zarówno podczas przechodzenia frontu II wojny światowej, jak w czasach PRL i jest obecnie prawdziwą perłą architektoniczną na skale kraju. Same pałace, głównie mieszczańskie oraz rezydencje przemysłowców, są położone wokół Katowic w wielkiej ilości.
Najcenniejszymi zabytkowymi obiektami sakralnymi są pocysterski zespół klasztorny w Rudach, gotycka kaplica zamkowa w Raciborzu, Rotunda w Cieszynie (ta z wizerunku na banknocie 20 zł) i Klasztor Franciszkanów w Wodzisławiu Śląskim. Na Górnym Śląsku znajdują się również zabytkowe kościoły i sanktuaria, np. Bazylika Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich i Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie oraz jedne z najstarszych świątyń drewnianych w Polsce – XV w. kościoły pw. Wszystkich Świętych w Sierotach i Łaziskach. W odległości
Atrakcje przyrodnicze
Wielkim regionem turystycznym w pobliżu Katowic, zarówno latem jak i zimą, z licznymi ośrodkami sportów zimowych, bazami turystycznymi oraz górskimi szlakami pieszymi i rowerowymi, jest Beskid Śląski, z głównymi ośrodkami jakimi są Brenna, Ustroń, Wisła, Istebna, Korbielów, Szczyrk i Bielsko-Biała. Niezwykłą atrakcją i ewenementem przyrodniczym jest położona w odległości 44 km od Katowic Pustynia Błędowska, największa pustynia w Europie, jednak wciąż mało wykorzystywana turystycznie.
Region jest miejscem o dużej liczbie jezior (szczególnie sztucznych, będących pozostałościami po wyrobiskach piasku dla kopalni). Wiele z nich umożliwia uprawianie sportów wodnych. Najbardziej znanymi są zbiorniki Pogoria w Dąbrowie Górniczej (łączna powierzchnia ok. 800 ha), Zalew Sosina w Jaworznie, Jezioro Paprocańskie w Tychach, Jezioro Łąckie w Łące obok Pszczyny oraz Jezioro Rybnickie w Rybniku. Miejscami aktywnego wypoczynku w wokół Katowic są również parki rekreacyjne w tym Park Śląski w Chorzowie z ogrodem zoologicznym, wesołym miasteczkiem i planetarium. Miejscem związanym z górnośląską przyrodą jest też Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie.