Katowice - Nowości w Katowicach – NoweKatowice.pl
SPORT

Skimboradingowe szaleństwo przy Libero!

Efektowny ślizg na desce, czyli skimboarding, to widowiskowy sport wodny, który z roku na rok zyskuje coraz więcej fanów. Dyscyplina ta głównie kojarzona jest z wybrzeżem, ale od minionego roku na stałe wpisała się w program wydarzeń sportowych w Śląsku.

Już w najbliższy weekend, od 27 do 29 sierpnia, na Placu do Radości przed Libero po raz drugi odbędzie się LIBERO x 71 SKIM Silesia Cup 2021. Zeszłoroczne wydarzenie zostało uznane za najlepszy turniej tego typu w Polsce, jak i jeden z lepszych w Europie. Tegoroczna edycja Mistrzostw Śląska w skimboardingu będzie zatem częścią, a zarazem finałem Europejskiego Pucharu Skimboardowego.

W wydarzeniu wezmą udział światowe gwiazdy tego oryginalnego sportu – mistrz Europy oraz najlepszy zawodnik świata. Do rywalizacji, obok zawodowców, może przystąpić każdy, a to niejedyne atrakcje na Placu do Radości. Zapisy trwają!

Mistrzostwa Śląska na Placu do Radości

Mistrzostwa Śląska w skimboradingu na Placu do Radości przed Libero organizowane są już po raz drugi. Po ubiegłorocznym sukcesie, międzynarodowe środowisko skimboardowe uznało zawody za doskonale zorganizowany turniej tej dyscypliny. Dlatego właśnie w tym roku zmagania w Śląsku są częścią i jednocześnie finałem Europejskiego Pucharu Skimboardowego (TBC).

Główną gwiazdą rywalizacji będzie Amerykanin Logan Davidson – mistrz skimboardingu, uznawany za najlepszego zawodnika na świecie. Powalczy o zwycięstwo z mistrzem Europy i obrońcą tytułu zeszłorocznej edycji w kategorii PRO – Adrienem Razą z Francji. Na zawodach nie zabraknie także czołówki niemieckiej, czeskiej i polskiej sceny skimboardowej.

– Przez całe lato obserwujemy, jakim zainteresowaniem cieszy się tor do skimboradingu na naszym Placu do Radości. To nie tylko dobra zabawa dla mieszkańców, ale przede wszystkim fantastyczny i widowiskowy sport. Zeszłoroczna edycja zawodów spotkała się z ogromnym entuzjazmem i została doceniona przez profesjonalistów w tej dyscyplinie Dowodem jest włączenie zmagań w Libero do elitarnego Pucharu Europy. To dla nas ogromne wyróżnienie, dlatego od razu wspólnie z Seventyone, współorganizatorem wydarzenia, przystąpiliśmy do działania. Na uczestników czeka łącznie ponad 5 000 zł i atrakcyjne nagrody rzeczowe – mówi Aleksander Poltier, senior marketing manager Libero Katowice.

Rywalizacja w 4 kategoriach z najlepszymi

Mistrzostwa rozpoczynają się już w piątek, 27 sierpnia. Tego dnia zawodnicy będą mogli zapoznać się z ponad 30-metrowym torem skimboardowym, z uwzględnieniem przeszkód takich jak rampy czy raile, które umożliwiają wykonywanie zjawiskowych trików. To również doskonała okazja do podszlifowania swoich umiejętności przed oficjalnymi zawodami.

Sobota to główny dzień rywalizacji LIBERO x 71 SKIM Silesia Cup. W zależności od wieku oraz stopnia zaawansowania do konkursu przystąpić można w jednej z czterech kategorii: OPEN – dla wszystkich chętnych, LADIES, JUNIOR (U-16 czyli poniżej 16 lat) oraz PRO. Dzięki bezpłatnej rejestracji uczestnicy nie ponoszą dodatkowych kosztów. Mogą za to liczyć na wartościowe nagrody – na najlepszych w puli czeka ponad 5 000 zł oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe, w tym karty podarunkowe Libero.

Otwarte warsztaty skimboradowe z profesjonalistami

Trzeciego dnia zmagań na wszystkich zainteresowanych profesjonalnym ślizgiem na desce czeka niespodzianka. Już w niedzielę na torze skimboradowym odbędą się otwarte i bezpłatne warsztaty z profesjonalnymi skimboardowcami Teamu 71. Zespół pokaże jak zacząć przygodę ze skimboardingiem, jak poprawnie wykonać pierwsze ślizgi na desce, jaki sprzęt wybrać oraz w jaki sposób wykonywać efektowne triki. Po warsztatach każdy będzie mógł zaprezentować swoje umiejętności podczas free-style’u na torze.

Libero Katowice jest sponsorem głównym LIBERO x 71 Skim Silesia Cup 2021, a współorganizatorem światowy producent profesjonalnego sprzętu do skimboardingu – firma 71. Partnerami i sponsorami są firmy: Aquadrom Ruda Śląska, Berani, EcqPack, Klapec, Martes Sport, Somersby, Szkoły z Charakterem im. Judith Stein, Viva Plus oraz Zdrowa Krowa. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Program zawodów

27.08.2021 (PIĄTEK)
17:00 - 20:00 – Rozgrzewka, zapoznanie z torem i przeszkodami

28.08.2021 (SOBOTA)
10:00 - 11:30 – Rejestracja / Rozgrzewka
11:30 - 12:15 – Eliminacje w kategorii OPEN
12:15 - 13:00 – Eliminacje w kategorii JUNIOR
13:00 - 13:30 – Eliminacje w kategorii LADIES
13:30 - 14:30 – Eliminacje w kategorii PRO
14:30 - 15:15 – Półfinały w kategorii JUNIOR
15:15 - 16:00 – Półfinały w kategorii PRO
16:00 - 16:45 – Finał w kategorii OPEN
16:45 - 17:15 – Finał w kategorii LADIES
17:15 - 18:00 – Finał w kategorii JUNIOR
18:00 - 18:45 – Finał w kategorii PRO
19:00 - 20:00 – Rozdanie nagród, oficjalne zakończenie zawodów

29.08.2021 (NIEDZIELA)
11:00 - 13:00 – Warsztaty skimboardingu (wydarzenie otwarte, niewymagające rejestracji)
13:00 - 15:00 – Free ride/style

Czym jest skimboarding

Skimboarding zapoczątkowali kalifornijscy ratownicy już w latach dwudziestych. Dzisiaj jest to pełnoprawna dyscyplina sportu, którą w Polsce uprawia się zaledwie od blisko 20 lat. Podczas wakacji swoich sił na torze próbują nie tylko dzieci, ale i dorośli. Mieszkańcy Śląska szczególnie pokochali tę dyscyplinę – na Palcu do Radości przed Libero przez całe lato chętnych na naukę ślizgu na desce nie brakowało. Co więcej, mieszkańcy korzystali także z profesjonalnych warsztatów skimboradowych organizowanych w każdą sobotę, dlatego zawody organizowane są także dla nich.

Co jeszcze czeka nas we wrześniu na Placu do Radości?

Plac do Radości to miejsce rozrywki, dobrej zabawy i relaksu, pełne ogólnodostępnych atrakcji dla każdego. Na gości czeka boisko do koszykówki, profesjonalny serwis rowerowy, strefa chilloutu z wygodnymi hamakami i leżakami, a na najmłodszych największa w mieście piaskownica.

Pomimo końcówki wakacji Plac do Radości nie kończy swojej działalności. Już w pierwszy weekend września przed Libero odbędzie się zabawa, na której nie zabraknie gości specjalnych – dancing międzypokoleniowy w towarzystwie DJ Kolina oraz lokalnych kolektywów: Centrum Aktywizacji Seniorów oraz Centrum Integracji Międzypokoleniowej w Katowicach. Już w sobotę, 4 września, miedzy 17:00 a 20:00 na odwiedzających Libero będą czekać godzinne warsztaty taneczne oraz niecodzienna, dwugodzinna potańcówka.