Katowice - Nowości w Katowicach – NoweKatowice.pl
PRZYRODA

20 tysięcy pszczół zamieszkało na dachu NOSPR

W sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia trwa jeszcze cisza, za to zupełnie nowych dźwięków można posłuchać teraz… na dachu. Właśnie zamieszkała tam ogromna pszczela rodzina.

Na dachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia zamieszkała we wtorek pszczela rodzina. To – bagatela – 20 tysięcy owadów już dziś, a w szczycie sezonu liczebność ula może sięgnąć 40 tysięcy! Kolorowy ul stanął w tym miejscu z inicjatywy Urzędu Miasta w Katowicach.

Bardzo się cieszymy, że miasto zaproponowało nam przyjęcie pszczelej rodziny. Nie wahaliśmy się ani chwili

– mówi dyrektor NOSPR Ewa Bogusz-Moore.

Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i jej okolice to znakomite miejsce dla owadów zapylających. Po sąsiedzku, na terenach Muzeum Śląskiego rosną specjalnie zasadzone miododajne rośliny, a kawałek dalej zaczyna się pełen lip i akacji Park Bogucki. NOSPR-owy miód będzie prawdopodobnie miodem lipowym.

— Mamy nadzieję, że pszczołom będzie się mieszkało dobrze w sąsiedztwie sali koncertowej. Liczymy na to, że dzięki wibracjom naszej muzyki, ich miód będzie wyjątkowy — dodaje dyrektor NOSPR. Nie jest wykluczone, że gdy muzyka wróci do sali koncertowej NOSPR, pszczoły będą słyszeć, co dzieje się w środku. Na swój sposób.

– Pszczoły mają bardzo czułe zmysły. Doskonale wyczuwają nawet najbardziej delikatne wibracje – mówi Łukasz Przybył z katowickiego Pszczelarium, który będzie opiekował się orkiestrowym ulem.

Jeśli do tego dodać, że pszczoły porozumiewają się za pomocą tańca i potrafią wprawić swoje skrzydła w ruch przypominający wibrowanie struny, to już wszystko jasne – instytucja muzyczna to dla nich idealne miejsce.

Ustawiony na dachu NOSPR ul jest w pełni ekologiczny, zbudowany z naturalnych materiałów. W ciągu jednego sezonu powstanie w nim około 20 kg miodu, który po zebraniu i przelaniu do słoiczków stanie się promocyjnym gadżetem.