Katowice - Nowości w Katowicach – NoweKatowice.pl
PODRÓŻ

Niepełnosprawny katowiczanin podbija Islandię rowerem

W ubiegłym roku Dariusz Sobczak, niepełnosprawny katowiczanin, przejechał handbike’iem ze wschodniego na zachodnie wybrzeże Islandii. Pokonał rowerem 550 km i w ciągu 10 dni dotarł do Atlantyku. Z tego wydarzenia powstał właśnie interesujący materiał wideo.

Dzikie przestrzenie, nieokiełznana przyroda, nieziemskie widoki, górskie krajobrazy, przelatujące stada ptaków… W tej niesamowitej aurze Dariusz Sobczak, niepełnosprawny katowiczanin przemierza swoim handbike’iem bezkresy Islandii, by po raz kolejny powiedzieć światu, że ograniczenia tkwią w naszych głowach. Projekt, którego organizację wsparł katowicki dealer samochodowy Grupa Pietrzak, doczekał się swojego finału w formie wideo.

Siedmiominutowy reportaż, to artystyczna wizja relacji w wyjątkowej wyprawy, która miała miejsce podczas ubiegłorocznych wakacji. Podczas 10-dniowego rajdu na trzykołowym rowerze Dariusz Sobczak ze wschodniego wybrzeża Islandii dotarł nad Atlantyk. W wyprawie towarzyszyli mu synowie synów na rowerach oraz żona, która wspierała wyprawę logistycznie za kierownicą samochodu.

W ramach projektu ekipa pokonała 550 km, a podczas podróży suma podjazdów wyniosła 5000 m. W zależności od ukształtowania terenu rowerzyści poruszali się z prędkością od 5 do 70 km/h. Średnia temperatura powietrza wynosiła nieco ponad 10 stopni Celsjusza, ale w górach i nad przełęczami spadała nawet do 7 stopni. Wiejący w twarze silny wiatr i intensywne opady okazały się codziennością wyprawy.

Czasami pułap chmur był tak niski, że przez 20 kilometrów przemieszczaliśmy się z głowami w chmurach przy widoczności 30 metrów

– wspomina Dariusz Sobczak.

Wyprawa została zorganizowana z okazji 25-lecia Renault Pietrzak, ale jej ostateczny sukces to wkład całej ekipy Darka Sobczaka. Podróżnikom towarzyszyła ekipa fotograficzna - Filip Blank i Wojtek Radwański, którzy okazali się nie tylko fantastycznymi fotografami, ale także niezastąpionymi kompanami podróży.

15 lipca Dariusz Sobczak wraz z ekipą wyruszyli w podróż ze wschodniego na zachodnie wybrzeże Islandii – Dariusz na handbike’u, jego synowie na rowerach, a reszta ekipy znakomicie sprawdzającymi się samochodami Renault Kadjar. Marzeniem Darka było aby wyprawa nie była tylko i wyłącznie kolejnym rekordem, ale przede wszystkim przesłaniem - zarówno do osób pełno, jak i niepełnosprawnych, że ograniczenia tkwią zazwyczaj w naszych głowach, a osiąganie celów trudnych jest w zasięgu każdego człowieka.

Tych, którzy już w to wierzą, chciałbym zainspirować do dalszego przesuwania granic i odkrywania nowych obszarów życia, także tych uważanych do niedawna za nieosiągalne

– wyjaśniał przed startem Sobczak.

Równie ważnym elementem akcji „Rowerem przez Islandię” był cel dobroczynny. 1 lipca ruszyła charytatywna zbiórka kilometrów w aplikacji Endomondo. Celem było zebranie do 31 sierpnia 500 tys. km. Ostatecznie udało się go zrealizować już po tygodniu od rozpoczęcia zbiórki! Renault Pietrzak wraz z firmą OKAM, INSPIRE oraz partnerami przekaże 50 000 zł na organizację ferii dla podopiecznych Centrum Opiekuńczo-Wychowawczego WZRASTANIE w Katowicach.

Partnerem charytatywnym wyprawy jest Fundacja Biegamy z Sercem.

Termin wyprawy: 15 lipca – 4 sierpnia 2019 r.
Okres zbierania kilometrów: 1 lipca – 31 sierpnia 2019 r.
Ilość kilometrów do zebrania: 500 000
Uczestnicy wyprawy: Dariusz, Zofia, Marcin, Michał Sobczak oraz Wojciech Radwański i Filip Blank
Organizatorzy: Renault Pietrzak, Dariusz Sobczak z rodziną
Sponsorzy i partnerzy: Okam Capital, Inspire
Partnerzy techniczni: www.ra2nski.com, Filip Blank
Partner charytatywny: Fundacja Biegamy z Sercem