Katowice - Nowości w Katowicach – NoweKatowice.pl
KSIĄŻKI

Ikony architektury oraz Górny Śląsk z powietrza

Jakie są wyjątkowe dla przestrzeni wschodniego Śląska obiekty, którym można nadać miano architektonicznych ikon? Jak barwny jest nasz region z lotu ptaka? Na te oraz wiele innych pytań odpowiadają nowe publikacje Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Ikony architektury w województwie śląskim

Mijamy je codziennie, spoglądamy na nie, korzystamy z nich, może mieszkamy w nich lub pracujemy. Ikony. Znaki rozpoznawalne dla danego miejsca. Możemy być dumni, że żyjemy w miejscu obfitującym w nie, że kiedyś – 100, 50 lat temu lub całkiem niedawno – ktoś stworzył budynek piękny i funkcjonalny, taki, który zachwyca. Wartość tych ikon potwierdza fakt, że do budynków powstałych na terenie Górnego Śląska nawiązują inni projektanci, czerpią z nich inspiracje.

„Ikony architektury w województwie śląskim w XX i XXI w.” to książka wyjątkowa, owoc wieloletniej pracy badawczej, gromadzenia licznych dokumentów, docierania do faktów, które opublikowane zostały po raz pierwszy. Irma Kozina w swoich badaniach nad architekturą i urbanistyką województwa śląskiego przeprowadziła setki rozmów z projektantami, m.in. z nieżyjącym już Henrykiem Buszką, przeanalizowała wiele planów dostępnych już tylko w archiwach, wyciągnęła niezwykle ciekawe wnioski.

Autorki publikacji mieszkańcom Górnego Śląska nie trzeba przedstawiać. Od lat walczy o dobre imię produktów i budynków tu powstałych, o uznanie dla miejscowych projektantów i architektów. Wystarczy wspomnieć obronę kielichów brutalistycznego dworca kolejowego w Katowicach czy też doceniany projekt „Ikony dizajnu województwa śląskiego”, którego rezultatem była wydana w 2012 roku publikacja pod tym samym tytułem. „Ikony architektury w województwie śląskim w XX i XXI w.” nawiązują do tego projektu sposobem podejścia do tematu, a także opracowaniem graficznym.

Górny Śląsk z powietrza. Przed stu laty i dzisiaj

Historia Górnego Śląska to wielowątkowa, złożona, a jednocześnie – być może właśnie dzięki tej wieloaspektowości – niezwykle barwna opowieść. Tym razem, pośród rozmaitych możliwych perspektyw, możemy spojrzeć na ten region z lotu ptaka. Widoczny staje się nie tylko sam krajobraz, ale przede wszystkim obecne w nim elementy stworzone przez człowieka, często charakterystyczne i właściwe jedynie dla Górnego Śląska, a nierozerwalnie łączące się z jego kulturą i historią.

Dwa uzupełniające się tomy to swoista podróż w czasie, i to w czasie niezwykłym, bo niosącym ze sobą ogrom przemian, które drastycznie zmieniły oblicze Górnego Śląska. Prezentowane wydawnictwo to część niezwykle cennego projektu współtworzonego przez trzy państwa, bez których ukazanie historii regionu jest niemożliwe.

Twórcy pokazują Górny Śląsk w granicach historycznych, co oznacza, że przekraczają granice państwowe. Współpracy w tej dziedzinie podjęli się partnerzy z różnych instytucji i ośrodków: Instytutu Herdera do Badań Historycznych nad Europą Środkowo-Wschodnią w Marburgu, Katedry Europejskiej Historii Współczesnej Uniwersytetu w Siegen, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Muzeum Ziemi Śląskiej w Opawie.

Muzeum Śląskie poleca

„Ikony architektury w województwie śląskim w XX i XXI w.”
Autorka: dr hab. Irma Kozina
Format 290 x 250 mm, 360 stron, oprawa twarda, półpłócienna, papier powlekany, ilustracje czarno-białe i kolorowe, tekst w języku polskim, rok wydania 2019
Cena: 90 zł

„Górny Śląsk z powietrza. Przed stu laty” (tom 1)
Redakcja naukowa: Łukasz Galusek, Dariusz Gierczak
Format 277 x 230 mm, 224 strony, oprawa twarda, papier powlekany, ilustracje czarno-białe, tekst w językach polskim, niemieckim i czeskim, rok wydania 2019
Cena: 44 zł

„Górny Śląsk z powietrza. Dzisiaj” (tom 2)
Redakcja naukowa: Łukasz Galusek, Dariusz Gierczak
Format 277 x 230 mm, 248 stron, oprawa twarda, papier powlekany, ilustracje kolorowe, tekst w językach polskim, niemieckim i czeskim, rok wydania 2019
Cena: 44 zł