Katowice - Nowości w Katowicach – NoweKatowice.pl
SPORT

Kolejny cykl biegów CITY TRAIL w Katowicach

W Katowicach rozpoczyna się siódma już edycja cyklu biegów przełajowych CITY TRAIL. Zawody odbywają się na pętli poprowadzonej ścieżkami nad stawami Janina i Barbara na katowickim Giszowcu. Start, meta i biegowe miasteczko będą zlokalizowane w pobliżu ośrodka „Rybaczówka”.

Na cykl CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden składa się sześćdziesiąt biegów na 5 km, po sześć w każdej z dziesięciu lokalizacji - poza Katowicami są to: Bydgoszcz, Łódź, Lublin, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. Edycja 2019/2020 potrwa do 29 marca 2020. W trakcie sezonu zaplanowane są dwie szczególne imprezy – Biegi Niepodległości CITY TRAIL w Warszawie (9 listopada) i Lublinie (10 listopada). Będą to zawody z wyjątkową oprawą, okolicznościowymi medalami oraz dodatkową klasyfikacją i nagrodami.

Z Poznania na całą Polskę

Początki CITY TRAIL sięgają 2009 roku, kiedy to dwaj studenci poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego - Piotr Książkiewicz oraz Piotr Bętkowski – wpadli na pomysł zorganizowania biegów mających pomóc w budowaniu formy na wiosnę.

Nasze pierwsze zawody odbyły się 9 stycznia 2010 roku, a do dzisiaj zorganizowaliśmy nad poznańską Rusałką 63 biegi na dystansie 5 km

– podkreśla Piotr Bętkowski.

– Doświadczenie zdobyte przez trzy edycje biegów w Poznaniu wykorzystaliśmy w nowych lokalizacjach, które były mniejsze pod względem frekwencji, co pozwoliło nam na szybki rozwój i dołączanie kolejnych miast. Od października 2012 roku byliśmy w pięciu lokalizacjach, a w kolejnym sezonie, już w dziesięciu – dodaje Bętkowski.

Biegi CITY TRAIL w Katowicach

Terminy biegów sezonu 2019/2020 w Katowicach:

  • 29 września 2019

  • 3 listopada 2019

  • 8 grudnia 2019

  • 5 stycznia 2020

  • 16 lutego 2020

  • 15 marca 2020

Harmonogram każdej z imprez:

  • godz. 8:30 - otwarcie biura zawodów (ośrodek „Rybaczówka”, Giszowiec)

  • godz. 9:20-10:30 – biegi CITY TRAIL Junior - kategorie D0 i D1 (ok. 300 m)

  • godz. 10:30 – zamknięcie biura zawodów

  • godz. 11:00 - start biegu głównego na 5 km

Dzięki współpracy z Nationale-Nederlanden uczestnicy CITY TRAIL będą mogli skorzystać podczas biegów z dodatkowych atrakcji. W Katowicach specjalna strefa będzie zorganizowana podczas drugich zawodów sezonu – 3 listopada.

- CITY TRAIL w każdym sezonie przyciąga coraz więcej rodzin, które chętnie spędzają wspólny czas aktywnie. W Nationale-Nederlanden w tym roku dużo mówimy o relacjach ojców z dziećmi. Właśnie z myślą o nich przygotowaliśmy specjalną strefę zabaw taty z dzieckiem, która towarzyszyć będzie zawodom. Mamy nadzieję, że „Fabryka wspólnych pasji” będzie inspirować ojców do kreatywności i szukania wspólnych zainteresowań – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, rzecznik prasowy Nationale-Nederlanden.

Główne zasady cyklu

CITY TRAIL to cykl Grand Prix, w którym do końcowej klasyfikacji liczą się cztery najlepsze wyniki z danego miasta. Najszybsi są nagradzani po zakończeniu sezonu na uroczystej ceremonii podsumowującej edycję. Również wtedy rozdawane są pamiątkowe medale – dla wszystkich, którzy ukończą co najmniej cztery biegi – i tutaj mogą to być cztery imprezy w różnych lokalizacjach.

Biegacze mogą dodatkowo rywalizować w klasyfikacji drużynowej. Zespoły mogą składać się z dowolnej liczby zawodników, ale punktują cztery najszybsze osoby (kolejni zawodnicy automatycznie tworzą kolejny skład). W każdym z miast nagrodzone zostaną trzy najszybsze zespoły. W poprzedniej edycji do rywalizacji zgłoszono 216 drużyn.

Biegom na dystansie 5 km towarzyszą zawody dla dzieci i młodzieży - dystanse zależą od kategorii wiekowej. Najmłodsi – mający mniej niż 5 oraz w wieku 6-7 lat – biegają 300 m (kategorie D0 i D1). Nieco starsi – 8- i 9-latkowie (kategoria D2) – mają do pokonania 600 m. Dzieci w wieku 10-12 lat (kategoria D3) pokonują 1 km, natomiast młodzież od 13 do 15. roku życia (kategoria D4) startuje na 2 km.

Czym są biegi CITY TRAIL

CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden to największy cykl biegów przełajowych w Polsce. Poprzednia edycja przyciągnęła blisko 10 000 dorosłych i ponad 3 700 dzieci. Średnia frekwencja z sześćdziesięciu biegów to 502 dorosłych i 188 dzieci.

Od 2015 roku Sponsorem Tytularnym CITY TRAIL jest Nationale-Nederlanden. Impreza jest też związania od kilku lat z markami Salomon i Suunto, należącymi do firmy Amer Sports – światowego lidera wśród producentów sprzętu sportowego.