Katowice - Nowości w Katowicach – NoweKatowice.pl
WYDARZENIE

Kultowy zegar wrócił przed dworzec w Katowicach

Z okazji 154. urodzin Katowic do miasta powrócił kultowy symbol. W piątek, trzynastego, w obecności mieszkańców i zaproszonych gości, odbyło się oficjalne odsłonięcie odrestaurowanego zegara – niegdyś ozdoby poprzedniego dworca PKP oraz jednego z najbardziej znanych miejsc spotkań.

11 września 1865 roku Katowice uzyskały prawa miejskie. Do świętowania tegorocznych urodzin miasta dołączyła również Galeria Katowicka, która dla mieszkańców przygotowała wyjątkową niespodziankę.

Prawdopodobnie nie ma w Katowicach osoby, która nie słyszałaby o legendarnym zegarze, bądź choć raz osobiście nie stawiła się na spotkaniu umówionym „pod zegarem”. Od kiedy czasomierz zniknął, nie przestały milknąć głosy domagające się jego powrotu. Dla katowiczan stanowił nie tylko wskaźnik czasu, ale również symbol i legendę, darzoną szczególnym sentymentem. Teraz zegar powrócił - uroczyście został odsłonięty 13 września o o godz. 18:00.

Cieszę się, że po raz kolejny mogliśmy włączyć się w ważne dla katowiczan wydarzenie - tym razem odrestaurowując stary dworcowy zegar, legendarne miejsce spotkań.

– powiedziała Joanna Bagińska, Dyrektor Galerii Katowickiej.

- Dla wielu osób zegar był nieodłączną częścią miasta, pora więc, by znów tworzył nową historię i był świadkiem wielu pozytywnych emocji i wspomnień. Zainstalowanie go na nowoczesnej fasadzie naszego obiektu łączy symboliczną, spójną klamrą historię ze współczesnością. Postanowiliśmy nadać mu drugie życie, jako moment inauguracji wybierając urodziny Katowic - dodała Bagińska.

Prace nad renowacją zegara trwały kilka miesięcy. Odrestaurowana została obudowa oraz metalowe oprawy, które poddano czyszczeniu oraz malowaniu na pierwotny kolor. Unowocześniono pierwotny mechanizm - okazał się zbyt przestarzały, by prawidłowo funkcjonować, konieczna zatem była wymiana całej elektryki.

- 154. urodziny miasta są doskonałą okazją, aby mieszkańcy odzyskali symbol, który współkształtował lokalną tożsamość. Galeria Katowicka od początku istnienia uczestniczy w życiu miasta, włącza się w nie i kreuje nowe, ciekawe wydarzenia. Cieszę się, że osobiście mogę być świadkiem powrotu zegara - mówi Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic.

Po oficjalnym odsłonięciu zegara, którego dokonali m.in: Mariusz Skiba - Wiceprezydent Miasta Katowice, Joanna Bagińska - Dyrektor Galerii Katowickiej, Tomasz Szpyrka - Przewodniczący Komisji Rozwoju Miasta Katowice oraz przedstawiciele hokeistów katowickiej GieKSy, odbyła się premiera filmu o Katowicach. Ta specjalna prezentacja, przygotowana przez Galerię Katowicką na podstawie materiałów uzyskanych od Muzeum Historii Katowic, przedstawia historię miasta od czasów współczesnych aż do jego początków.

Zwieńczeniem całego wydarzenia był koncert z okazji rocznicy śmierci Ryszarda Riedla, zagrany przez jego syna Sebastiana Riedla wraz z zespołem Cree oraz kwartet smyczkowy. Wspólnie z artystami mogliśmy wrócić pamięcią do czasów, gdy działał jeszcze katowicki klub Puls, gdzie - jak śpiewał Rysiek - „królował blues”.

O Galerii Katowickiej

Galeria Katowicka mieści się w ścisłym centrum Katowic i stanowi unikalny kompleks komunikacyjno-komercyjny. Powierzchnia Galerii wynosi ponad 47 tysięcy m² i obejmuje ponad 200 lokali, restauracji i punktów handlowych, m.in. Peek & Cloppenburg, TK Maxx, Multikino, Zara, Pull & Bear, Bershka, C&A, Reserved, Euro RTV AGD, Douglas czy Flying Tiger Copenhagen. Posiada także 10 salowe Multikino z salą Xtreme – najnowocześniejszą w Polsce, wyposażoną w system dźwiękowy Dolby Atmos oraz projektor laserowy 4K. Centrum handlowe połączone jest bezpośrednio z międzynarodowym dworcem kolejowym i podziemnym terminalem autobusowym komunikacji miejskiej. Galeria Katowicka została otwarta 18 września 2013 roku po kilku latach kompleksowej przebudowy tego miejsca.