Katowice - Nowości w Katowicach – NoweKatowice.pl
WYDARZENIE

Rekordowa zbiórka krwi Fundacji Grupy PKP

Przed dworcem kolejowym w Katowicach i w jedenastu innych miastach w 4 godziny Fundacja PKP zebrała rekordowe 95 litrów krwi. III edycja projektu społecznego „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony krwiodawców. W tym roku łącznie zgłosiło się ponad 300 osób, z czego 212 oddało krew.

W lipcowy poranek przy dworcu kolejowym Katowice i wybranych dworcach w innych miastach w Polsce stanęły specjalne, mobilne punkty poboru krwi. W ten sposób kolejarze zachęcali podróżnych do wzięcia udziału w ważnej społecznie akcji promującej honorowe krwiodawstwo. W okresie wakacyjnym jest duże zapotrzebowanie na krew, więc każda tego typu inicjatywa pomaga w zwiększeniu jej ilości w centrach krwiodawstwa.

Inauguracja III edycji akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” odbyła się w Warszawie przed dworcem kolejowym Warszawa Centralna.

Kolejarze są jedną z bardziej aktywnych grup zawodowych, która wspiera i organizuje zbiórki krwi. Wśród pracowników są osoby, które dzięki swojej działalności uratowały niejedno ludzkie życie

– powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Nieprzerwanie od 2017 r. Fundacja Grupy PKP, wspólnie ze spółkami z Grupy PKP, PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A., Narodowym Centrum Krwi, Niezależnym Zrzeszeniem Studentów, Spółką Polonus i Kolejarską Służbą Krwi promują zwiększenie świadomości w zakresie ochrony zdrowia i dobrych wzorców postaw społecznych.

– Już po raz trzeci zorganizowaliśmy akcję oddawania krwi przy największych dworcach należących do Polskich Kolei Państwowych. To bardzo ważny projekt społeczny, który cieszy się coraz większą popularnością – mówił Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A. – Warto przypomnieć, że kluby krwiodawstwa mają długą tradycję również wśród pracowników polskich kolei.

– Poprzez zbiórkę krwi chcemy zachęcić kolejarzy, podróżnych i mieszkańców do działań na rzecz potrzebujących. Dzięki organizacji takich projektów charytatywnych, my kolejarze możemy wspólnie zrobić coś dobrego. Dziś każda, zdrowa i pełnoletnia osoba może oddać krew, której szczególnie brakuje w okresie wakacyjnym. Pomóżmy potrzebującym wyzdrowieć, a  lekarzom usprawnić ich pracę. Zapraszam wszystkich do udziału w akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” – powiedział Mirosław Antonowicz, przewodniczący Rady Fundacji Grupy PKP.

Dzięki akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” zwracamy uwagę na ważny temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa – uświadamiamy, jak niewiele wysiłku kosztuje nas ratowanie ludzkiego życia

– mówiła Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Tegoroczna edycja akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” odbyła się 23 lipca 2019 roku w godzinach 10:00-14:00, jednocześnie przy 12 wybranych dworcach kolejowych w Polsce. Mobilne punkty poboru krwi przyjechały na wworzec Warszawa Centralna, a także można było oddać krew przy dworcach: Bydgoszcz Główna, Częstochowa, Gdańsk Główny, Gdynia Główna, Katowice, Kraków Główny, Poznań Główny, Rzeszów Główny, Szczecin Główny, Tarnów i Wrocław Główny. W krwiobusach byli obecni wolontariusze, wspierający dawców. Osoby oddające krew otrzymały upominki oraz słodki poczęstunek, przygotowane specjalnie na tę okazję.

We wszystkich mobilnych punktach ustawionych tego dnia zebrano 95 litrów krwi, to więcej niż rok temu! Po sukcesie III edycji, planowana jest zbiórka w przyszłym roku, również w okresie letnim, kiedy jest najbardziej potrzebna.

Jaka jest skuteczność takich akcji?

Łącznie przez trzy edycje zebrano 256 litrów krwi. Honorowy dawca oddaje jednorazowo 450 ml krwi. Przykładowo, wykorzystanie jednostki krwi ratuje, aż 3 osoby! Co oznacza, że podczas akcji „Kolej na Ciebie-uratuj życie!” zebrano tyle litrów, by pomóc 630 osobom. W trakcie operacji serca wykorzystuje się 6 jednostek, co oznacza, że zebraną krew można potencjalnie wykorzystać w trakcie 35 operacji! Zaś przy przeszczepie wątroby pobiera się 20 jednostek, co oznacza, że krew zebraną tylko 23 lipca można wykorzystać przy 10 takich operacjach.